Husqvarna
Innehåll- 1. Maskintillverkare - 2. Ort1. Maskintillverkare
Husqvarna (http://www.husqvarna.se/) är ett svenskt företag grundat redan år1689. De tillverkar diverse maskiner, bl.a. gräsklippare, motorsågar, symaskiner och vitvaror. Motorsågarna som säljs bl.a. under varumärkena Jonsered och Husqvarna har, tillsammans med Stihl, en dominerande ställning på världsmarknaden.
Husqvarna gjorde de legendariska motorcyklarna silverpilen och guldpilen som har varit framgångsrika inom motorsporten, då främst inom motocross och enduro. Produktionen avyttrades i slutet på 1980-talet till den italienska tillverkaren Cagiva men varumärket Husqvarna används fortfarande i detta sammanhang.
År1943 gjorde man även en prototyp till en bil, men någon tillverkning startade aldrig (se nedan).
http://www.granfoss.net/arne/k100e/bilar/carmakes/b/husqbil2.jpg
Företaget ägs sedan lång tid tillbaka av den svenska vitvarugiganten Electrolux.
Husqvarna har fortfarande mycket av sin tillverkning, utveckling och ledningsfunktioner (med VD) i orten med samma namn. Svärden till motorsågarna tillverkas dock, lite förvånande, i Norge. Hemligheten är att produktionen är så automatiserad att företaget inte behöver avlöna många högavlönade norska arbetare.
2. Ort
Huskvarna är en ort i Småland, se Huskvarna. Där finns även fotbollslaget Husqvarna FF med gissa vilken sponsor.Se mer på /diskussion
Artikeln skriven 2009-01-18 av Learning4sharing
Inga kategorier för denna artikel än...Intresserad av fler artiklar?
SiemensHemelektronik
Stefan Axelsson
Saltsea
Laplaceoperatorn
Inlagd gurka
Makrill
Chatta
Dill