Renju
Innehåll- 1.Regler - 2. Historien - 3. Världsmästerskap - 4. Länkar1.Regler
Renju är japanska och betyder ungefär "string of pearls" eller "pärlband" i översättning.Det spelas av två spelare, och man turas om att göra sina drag, genom att sätta ut svarta respektive vita stenar på ett rutmönstrat bräde, fast inte i rutorna utan i skärningspunkterna. Brädet påminner till stor del om ett vanligt gobräde, men har 15*15 linjer, istället för gobrädets 19*19. Målet är att få fem stenar i samma färg på en obruten rad. I renju, som i alla japanska spel, är det svart som börjar.Det är bevisat att den som gör första draget i ett parti Gomoku (eller Luffarschack som det heter på svenska) har en säker vinst om han/hon spelar "perfekt". På grund av detta har man i renju infört ett antal specialregler för att jämna ut chanserna, och för att göra spelet mer intressant. Bland annat får den spelare, som börjar spela med vita stenar, välja färg en gång.
2. Historien
Som hemland för renju anses Kina där det första spelet med enklare regler uppstod för ca 4000 år sedan. Fast arkeologiska utforskningar visade att man spelade något liknande även i det antika Egypten och Inkariket.Japan importerade spelet från Kina och utvecklade reglerna markant. Japan är utan tvekan förälder till det moderna renju. Det var just i Japan man fastställde storleken på brädet, kom på idén med förbjudna drag och hittade det vackra namnet.
År1979 kom renju till Sovjetunionen. En stor serie artiklar om renju publicerades i den populära tidskriften Nauka i Zjizn (Vetenskapen och Livet), sedan fortsatte man med att publicera renjuproblem och bjuda duktiga problemlösare till riktiga tävlingar.
År1980 fick en duktig svensk luffarschackspelare - Tommy Maltell - veta om renju. Han blev mycket entusiastisk anhängare av det nya spelet och kan betraktas som pappa till det svenska renju. Han gjorde mycket för att renju skulle bli populär i Sverige.
År1988 bildades Renju International Federation (RIF) av tre länder: Japan, Sovjetunionen och Sverige. Med Sovjetunionens upplösning fick RIF några nya länder: Ryssland - som Sovjets efterträdare, Estland, Lettland, Vitryssland, Ukraina och Armenien.
Nu är 12 länder medlemmar i RIF: Japan, Ryssland och Sverige är grundnationerna och har lite extra rättigheter (och högre medlemsavgift också); övriga är Estland,Armenien, Azerbajdzjan, Uzbekistan, Kina, Sydkorea, Taiwan, Kanada, Tjeckien. Duktiga spelare finns även i Finland, Lettland, Ukraina, USA, Israel, Ungern, Polen, Rumänien...
3. Världsmästerskap
- Det första VM anordnades år1989 i Kyoto, Japan.
- Världsmästare blev Shigeru Nakamura från Japan
- År1991 - Moskva, Sovjetunionen
- Shigeru Nakamura är världsmästare igen
- År1993 - Arjeplog, Sverige
- Ando Meritee från Estland bröt japanernas monopol.
- År1995 - Tallinn, Estland
- Norihiko Kawamura från Japan blev etta, Meritee kom tvåa.
- Jelena Balanova från Lettland blev den bästa bland kvinnor.
- År1997 - S:t Petersburg, Ryssland
- Kazuto Hasegawa från Japan blir världsmästare, Meritee är åter tvåa.
- Irina Metreveli från Ryssland blir världsmästarinna efter extra match med Natalja Vasiljeva (också från Ryssland)
- År1999 - Beijing, Kina
- Ando Meritee, Estland återtar världsmästartiteln.
- Julia Savrasova, Ryssland segrar över sin tränare och blir etta, Metreveli kommer tvåa.
- År2001 - Kyoto, Japan
- Ando Meritee, Estland behåller titeln.
- Julia Savrasova, Ryssland vinner igen, och Metreveli blir åter tvåa.
- År2003 - Vadstena, Sverige
- Tunnet Taimla, Estland vann före Vladimir Sushkov, Ryssland. Ando Meritee slutade på tredje plats.
- Julia Savrasova, Ryssland vann återigen, och Yang Shiao Yu, Taiwan tvåa.
Lag-VM
- Det första Lag-VM anordnades år1996 i S:t Petersburg, Ryssland.
- År1998 skulle det bli Lag-VM i Jerevan, Armenien men på grund av olika problem ställdes det in och ersattes med match Sverige-Armenien, som slutade 4-4.
- År2000 - Tallinn, Estland
- År2002 - Vadstena, Sverige
- År2004 - Tjumen, Ryssland
4. Länkar
- Renju International Federation, http://www.renju.nu
- Renju World,
- http://www.geocities.com/renjuworld/ - äldre
- http://www.hot.ee/renjuworld/ - nyare
Jag hoppas att artikeln ovan är ett tillräckligt svar. Om det är fortfarande något som är oklart - var god och fråga! -- Olga
Artikeln skriven 2009-01-20 av Learning4sharing
Inga kategorier för denna artikel än...Intresserad av fler artiklar?
KalahaVattenpass
Öken
Intifada
Palestinska myndigheten
Sarv
Uzbekiska
Stordator
Programkod