Biografen i Örsundsbro
Historien om Biografen i Örsundsbro är även historien om snickaren Johan Edvard Johansson.År1904 flyttar han med familjen till Örsundsbro, ett nybyggarsamhälle med ett tegelbruk, ett par handelsbodar och ca 80 invånare.År1920 bygger Johan Edvard ett nytt hus, "villa Strömsborg" och på tomten uppför han även sin snickeriverkstad. Fyra år senare, får han en idé,bygger om verkstaden till biograf, flyttar ner alla maskiner och verktyg till den trånga och kalla källaren.Man kan fråga sig vad som fick honom till att bygga om den nybyggda verkstaden till biograf, han som enligt släktingar inte var intresserad av film, kanske var det för att få en extrainkomst.Biografen invigdes år1925 och premiärfilm var Fyrtornet och släpvagnen. Biljetterna kostade 75 öre. Vid biografens öppnande och några år framåt visades stumfilm, ackompanjerat av pianospel. (Ljudfilmen hade kommit till Sverige redan på 1920-talet, men det var först under 1930-talet, som den hade etablerat sig.)
Biografen har aldrig haft någon fast projektor, filmvisningarna sköttes av kringresande biografmaskinister med egen utrustning. Filmerna på repertoaren var av olika slag. Mest visades svenskproducerat, Flickor i hamn, Kalle på spångeneller filmer med amerikanskt ursprung, Pin up girl. Populärast verkar de svenska filmerna med Edvard Persson ha varit.Biokvällarna föregicks alltid av affischering på strategiska platser i samhället, detta sköttes av Edvards barnbarn. Biokvällarna var mycket populära och biografen, som hade plats för 200 personer, var oftafullsatt. I folkmun gick denna "snickarbod" till bio, med sina vita knutar, under namnet Palladium.
År1949 avlider Johan Edvard, 80 år gammal, bion drivs vidare av sonen Elis, men redan på 1950-talet minskade intresset för biografen. TV hade blivit mer allmänt spritt och biografdöden hade nått även Örsundsbro. År1961 visades film för sista gången och lokalen hyrdes ut till en målerifirma.Men….
http://w1.866.telia.com/~u86638101/oersundsbro.JPG
..23 mars år1987, bildades Föreningen Gamla Bion i Örsundsbro,med målsättningen att renovera och återställa biografen, så att dess historia kunde bevaras för framtiden. Med hjälp av frivilliga insatser och många sponsorer, kunde biografen återinvigas i maj år1992 och nu kan man återigen se på film i Örsundsbro.
Örsundsbro ligger mellan Enköping ochUppsala och råkar ni hamna där, stanna då till och beundra denna fantastiska biograf.
Kjell Furberg,Svenska biografer,ISBN 91-518-3665-3,kolla fakta hos: Libris,kolla vem som har boken hos: LibraryThing.com,kolla priset hos: Adlibris,Bokus,Internetbokhandeln,bokfynd.nu,bokpris.com
Källa: Artikeln införd september 2002 av josephzohn.
Artikeln skriven 2009-01-17 av Learning4sharing
Inga kategorier för denna artikel än...Intresserad av fler artiklar?
NjordAlvheim
Beaufortskalan
Vindstyrka
Katrina Leskanich
Kimberly Rew
Katrina
Carnal Grief
Carli Tornehave