Testbild
En bild som används för att kalibrera bildutrustning, tex datorskrivare, skärmar och TV-apparater. Men är i folkmun synonymt med bilderna tv-kanalerna sänder ut.http://ana.ch/res/testbild.gif
Testbild är en bild man sänder ut för att kalibrera diverse utrustning. Testbilden kan även användas för att kalibrera din TV. I Sverige förekommer testbilder bara i SVT och TV4. Den klassiska 1970-tals testbilden till höger.
Den första testbilden sändes från ett sk. monoskop, dvs bilden fanns inuti ett speciellt rör, där den avsöktes efter samma princip som i ett kamerarör. Det var den så kallade "indianen", och den användes under Teknistiden fram till någon gång 1957-1958.
Vår nuvarande testbild är den elektroniska testbilden. Den började användas år1973. Samtidigt ändrades testbildens ljud från att tidigare ha varit en kontinuerlig "tinnituston" till at bli en serie med flera toner. Sedan dess har inte testbilden förändrats mycket. En klocka har tillkommit och under 1990-talet bytte man teckensnitt. Ljudet har också ändrats; i SVT1 spelar man P3 och i SVT2 klassisk musik varvat med olika testbildstoner. I början av 2000-talet infördes "vandrande pinne" i ett hörn. Den kom till när man började med digitala sändningar eftersom den digitala bilden ibland kan frysas (istället för bli suddig som den analoga sändningen). På natten visas i SVT1 sändingar från SVT24.
TV4 har ända sedan starten har en enkel testbild med kantiga bokstäver och en kontinuerlig ton. År2005 började matlagningsprogram, TVINS eller tablån sändas istället. Undertag för första helfria måndagen varje månad då det är servicearbete.
DR1 hade länge en testbild som alltid sändes när man inte hade några program. I bakgrunden spelades P3. År2002 eller år2003 byttes den dock ut mot en kontinerligt rullande tablå.
TV2/Danmark har an rad olika testbilder för olika sändare. Dock alltid med en högfrekvent kontinuerlig ton.
TV3 och Kanal 5 visar aldrig testbild. De visar TV-shop/TV-butiken och programtablåer istället.
här finns även mer historik.
Ej att förväxla med
- Myrornas krig
Artikeln skriven 2009-01-17 av Learning4sharing
Inga kategorier för denna artikel än...Intresserad av fler artiklar?
Henrik GahnMårten Klingberg
The Isley Brothers
Totta Näslund
Jimmy Cliff
Annette OToole
Method Man
Allen Hughes
Albert Hughes