Stefan Karlsson
Stefan Karlsson, bandyspelare, tränare, förbundskapten- Född
Stefan Karlsson var som bandyspelare en libero av världsklass. Han kom från Brobergs IF till dåvarande storlaget Boltic/Göta där han blev svensk mästare ett antal gånger och spelade klubbens alla SM-finaler i början av 1980-talet. Inför säsongen år1987 gick han till Vetlanda BK där han också blev svensk mästare år1987. Han återvände till Boltic innan han la skridskorna på hyllan.
Stefan Karlsson är en av få svenska bandyspelare som är trefaldig bandyvärldsmästare, år1981, år1983 och slutligen år1987. Han var även mycket en framgångsrik förbundskapten i vinteridrotternas vinteridrott med två VM-guld 1995 och 1997.
Numera är Stefan Karlsson tränare i Söders stolthet i bandy Hammarby IF och han har en stor del i lagets framgångar de senaste åren. Stefan Karlsson tillhör de stora inom svensk bandy och han är Stor Grabb nr: 175.
Artikeln skriven 2009-01-17 av Learning4sharing
Inga kategorier för denna artikel än...Intresserad av fler artiklar?
SlutanvändareFreinet
Tolgsjön
Europamästerskap
Gösta Ellhammar
Bandyfäste
Riksväg 80
ONOFF
Ana Johnsson