Skavsta
Skavsta är en flygplats (flygplatskod NYO) strax utanför Nyköping i Södermanlands län. Huvudsakligen trafikerad av s k lågprisbolag som Ryanair men även charteresor till Kanarieöarna utgår från Skavsta.Flygfältet öppnade år1940 som militärflygplats F11 Nyköping-Skavsta, och utvecklades år1984 till en civil flygplats. Flygplatsen är tänkt att bli Sveriges nästa storflygplats och är privatägd dvs att luftfartsverket inte äger flygplatsen.
Skavsta har två landningsbanor av CAT-I typ. Det finns inga bryggor för flygplan utan man får istället boarda med trappor. Under sommar 2003 byggs flygplatsen ut för att möta den enorma tillströmning av passagerare som har skett i och med Ryanairs beslut om att göra Skavsta till bas och därmed öppnat 8 nya linjer.
Skavsta är en lantligt belägen flygplats och har en mycket lätt inflygning som oftast startar rakt ovanför Norrköping för att sedan svänga mot Kolmården (Krokek) och sedan landa.
Efter mordet på Anna Lindh kom det förslag på att byta namn på flygplatsen till Anna Lindh Airport. Detta förslaget verkar dock ha gått i graven.
Se även:
Artikeln skriven 2009-01-18 av Learning4sharing
Inga kategorier för denna artikel än...Intresserad av fler artiklar?
Kista Science TowerPenismätning
Bekväm
Bonehead
Scott MacKenzie
Programvaruteknik
Hassel
Ridande gränspolisen
Grundsås