Samernas religion
Samernas religion var polyteistisk. Religionen har inget speciellt namn. Inom religionen intog nåjden en särställning, jämförbar med exempelvis medicinmännen i de nordafrikanska indianernas religion. Liksom inom shintoismen ansågs naturen i samernas religion vara besjälad.Nåjdens huvudsakliga redskap var trolltrumman, som i kombination med jojk och andliga ceremonier kunde sätta honom i kontakt med gudavärldarna.
Gudar inom den samiska religionen:
- Värálda ráde / Rádienáhttje och Rádienáhkká är gudaparet som skapade världen och människornas själ
- Máttaráhkká är fruktbarhetsgudinnan och urmodern till alla människor och har döttrarna Sáráhkká, Uksáhkká och Juoksáhkká. Speciellt Sáráhkká var en viktig gudinna.
- Biejvve, solen
- Horagalles / Dierpmis, åskan och regnets gud
- Liejbbeålmáj, jaktens gud
- Tjáhtjeålmåj, sjöarnas, vattnens och fiskelyckans gud
Manliga gudar, såsom jaktgudar, dyrkades företrädesvis av männen, medan frukbarhetsgudinnor och hemmets beskyddargudinnor dyrkades företrädesvis av kvinnor.
Den samiska religionen är numera i princip utdöd, det stora flertalet samer är kristna. Många tillhör den så kallade Læstadianismen, en kristen väckelserörelse grundad av Lars Levi Laestadius som själv var till hälften same.
Länkar:
Artikeln skriven 2009-01-18 av Learning4sharing
Inga kategorier för denna artikel än...Intresserad av fler artiklar?
DDRKräldjur
Sveriges Herpetologiska Riksförening
Silverbibeln
Bryologi
Hugo förfaren Lawick
Sven Tumba
Broder Daniel
Glenn Clifford