Rocco Siffredi
http://www.ipercafone.com/roccosiffredi.gifRocco Siffredi Rocco Siffredi, porrskådespelare är artistnamnet för Rocco Tano.
- född 4 maj 1964 i Ortona Mare, Italien.
Siffredi har medverkat i över 1000 porrfilmer. Kända filmer som Rocco medverkat i är Buttman ända in i Norden och Akta bollarna. Rocco Siffredi anses tillsammans med bland annat Peter North vara en av de allra främsta manliga skådespelarna i sin genre. Hans namn har blivit till ett i branschen högt aktat varumärke, och många ser hans namn som en kvalitetsstämpel.
Rocco är känd för roccodoppet.En annat av hans "trick" är roccoloskan, då han spottar en tjej i anus för att sedan trycka in kuken.
Rocco krediteras ibland under dessa (artist)namn:
- Rocco Carlucci
- Tano Rocco
- Rocco
- Roco
- Rocky Siffreddy
- Rocco Sifreddi
- Rocco Tano
- Rock Tudor
Om det stämmer är det fritt fram att komplettera artikeln... Då blir totalintrycket inte särskilt glorifierande (understatement). //
Fundering: Hur 17 kan någon glorifiera en "man" som förnedrar kvinnor på detta sätt? En "man" som behandlar kvinnor som onani-verktyg? USCH OCH FY! Jag kräks på porrindustrin!
Annan fundering: Hur 17 kan någon påstå ovanstående är "glorifierande"? USCH OCH FY! Jag kräks på könschauvinism!
Ytterligare fundering: "Hans namn har blivit till ett i branschen högt aktat varumärke" Vad menas? Hur kan en man som loskar i anus på kvinnor innan han med sin erigerade penis rektumbestiger dem kallas aktad? Snacka om upp-och-ner-vända världen!
Det är väl namnet som avses, inte personligheten. //
Namnet är väl ändå förknippat med hans "bravader" inom porren! LR
Jo visst, men du verkar anföra moraliska aspekter varumärken som inte är relevanta. Man kan anse vad man vill om hans filmgenre men har man gjort 1000 filmer så måste man ända vara något av en institution... //
Anser du verkligen att han är värd att hyllas? Någon som upprätthåller synen på kvinnor som villiga köttstycken? LR
Nej, men blir han det här? Isf är det bara att formulera om, som bekannt... Och så länge kommentaren om underårig medverkan står kvar under strecket är artikeln i min mening ett karaktärsmord. //
Du och jag har uppenbarligen diametralt motsatta åsikter om herr Siffredi och porrindustrin! Min åsikt är att den endast späder på kvinnoförakt och sneda uppfattningar om sexualitet. LR
Är artikeln osaklig eller är du bara ute efter att missionera?//
Suck! Tydligen är det för mycket begärt att du skall förstå... LR
Fördelen med Wikisidor är att man kan ändra sånt man vet inte är sant. Om författaren av artikeln inte "förstått" någon särskild del är det alltså fritt fram att förbättra. Att lägga ner tid och kraft på onödiga personangrepp har aldrig förbättrat något. /Tore
Artikeln skriven 2009-01-18 av Learning4sharing
Inga kategorier för denna artikel än...Intresserad av fler artiklar?
PorrskådisFilm/Boogie Nights
Sexfantasi
Barnpornografi
Porrtermer
Pr0n
Svensk Premiär
Penthouse
Hafnium