Prinsessan Lilian
Prinsessan Lilian, prinsessa,Sverige- född 30 augusti 1915 i Swansea, Wales, Storbritannien (född Lilian Davies)
http://www.warholm.nu/prinsessan_lillian_liten.jpg
Prinsessan Lilian var gift med prins Bertil, kungens farbror (död år1997). Hon tillhör kungafamiljen och utför officiella plikter som prinsessa, bl.a brukar hon medverka på Nobelfesten (se bild nedan).
Prinsessan Lilian var under ett par år på 1940-talet gift med den brittiska skådespelaren Ivan Craig. Under andra världskriget arbetade hon i en fabrik som tillverkade radioapparater för den brittiska flottan och hon arbetade också på sjukhus för sårade brittiska soldater.
År1943 träffade hon prins Bertil för första gången i London när han besökte landet. De blev kära, men eftersom Prinsessan Lilian var en frånskild brittiska av folket, accepterades relationen inte av dåtidens svenska kungafamilj med kung Gustaf VI Adolf (1882-1973) i spetsen och de fick hålla sitt förhållande hemligt - trots att de flesta inom pressen kände till det. Otroligt nog skrev massmedia mycket litet om "affären", mycket tack vare av att prins Bertil var respekterad av många journalister.
När kung Carl XVI Gustaf besteg tronen år1973, tilläts de så småningom att gifta sig. Vid det laget hade prins Bertil och prinsessan Lilian redan levt tillsammans i 30 år. De gifte sig den 7 december 1976 i Drottningholms slottskapell och Lilian Craig-Davies blev därmed officiellt prinsessan Lilian av Sverige, samt även hertiginna av Halland.
Prinsessan Lilian är känd för sitt engagemang för SOS Barnbyar, för vilken hon är hedersordförande.
http://www.fujifilm.se/fujifilm/web/focus/nobel/lilan.jpg Prinsessan Lilian (längst t.h av damerna) "in action" på Nobelfesten.
Artikeln skriven 2009-01-16 av Learning4sharing
Inga kategorier för denna artikel än...Intresserad av fler artiklar?
Gustaf VI AdolfEuropadomstolen
Arvprins Gustaf Adolf
Carl Johan Bernadotte
Øresundsbro Konsortiet
Caroline Björkman
Ku Klux Klan
Själavandring
Bernhard Severin Ingemann