Start Logga In Skriv Artikel Om Oss
Vad söker du?
Allt om 'Permafrost'

Permafrost

Innehåll- 1. Permafrost - 2. Permafrost i Sverige

1. Permafrost

Mark med ständig tjäle, mark som är frusen minst två år i följd. Det är framförallt i myrmarker man finner den ständigt frusna marken, och då i form av palsar. Det finns även permafrost i fast mark i Sibirien och Nordamerika. I dess kalla och snöfattiga tundror och nordliga skogsområden kan permafrostens djup uppgå till flera hundra meter.

2. Permafrost i Sverige

Varför finns då inte någon utbredd permafrost i vår nordliga fjällregion? Främst har vi Golfströmmen att tacka för vårt förhållandevis varma klimat, utan den vore här arktisk tundra. Årsmedeltemperaturen är i större delen av fjällområdet förvisso under noll grader och teoretiskt räcker detta för att permafrost skall kunna uppstå.

Det finns dock ett annat villkor som måste uppfyllas i så fall, nämligen avsaknaden av snötäcke. Snötäcket vintertid fungerar som isolering och minskar markens värmeförluster avsevärt. Med det snödjup av närmare en meters mäktighet som normalt råder i fjällen och nordligaste Norrland, och snötäckets varaktighet vilken oftast är mer än 6 månader, krävs istället en årsmedeltemperatur lägre än -3°C för att permafrost skall kunna uppstå.

I snötäckta områden med inslag av t ex kullar som är barblåsta talar man om diskontinuerligpermafrost.

Läs mer på: http://www.fjallen.nu/fakta/kyla.htm

Evig tjäle, ständig tjäle, pemanent tjäle; äldre synonym för permafrost.Ordet permafrost betyder ordagrant ständig tjäle och är ett fenomen som är vanligt förekommande på våra breddgrader runt norra halvklotet. I Skandinavien är det dock ovanligt och mycket sparsamt förekommande. Norra Skandinavien befinner sig vid den klimatiska gränsen för uppkomsten av permafrost. Sporadisk permafrost kan förekomma i Sverige utmed och strax öster om fjällkedjan, från breddgrad 66ºN och norrut.

Läs mer på: http://www.fjallen.nu/fakta/kyla.htm

I staden Igarka i norra Sibirien i Ryssland finns det ett intressant museum som heter "Evig tjäle" och som handlar om vad namnet antyder.

Redigera?

Artikeln skriven 2009-01-18 av Learning4sharing

Inga kategorier för denna artikel än...

Vi behhöver hjälp att kategorisera våra artiklar. Kan du skriva ett nyckelord för denna artikel? Du kan skriva upp till 3 olika nyckelord för denna artikel, vi uppskattar din hjälp!

Skriv nyckelord som du tycker beskriver denna artikel på ett bra sätt. Du kan ange 3 olika nyckelord för denna artikel, max 20 tecken per nyckelord.

  1. Lägg till fler
    Skriv in svaret på frågan: 8+9

Intresserad av fler artiklar?

Deltafunktion
Mobiltelefonabonnemang
Fjärrstyrning
Radiostyrning
Uppnosig
Motordrivet fordon
Kortvirkesmetoden
Skogsjan
Fastgödsel

Senaste sökningarna

pentry har fått 1525 sökningar. Den senaste gjordes 2025-05-18 03:28:12.

gandhi har fått 1765 sökningar. Den senaste gjordes 2025-05-18 03:26:39.

ru har fått 1653 sökningar. Den senaste gjordes 2025-05-18 03:24:41.

skolor har fått 1612 sökningar. Den senaste gjordes 2025-05-18 03:23:29.

förbrytarslang har fått 1472 sökningar. Den senaste gjordes 2025-05-18 03:23:13.

r har fått 1537 sökningar. Den senaste gjordes 2025-05-18 03:22:14.

gatt har fått 1507 sökningar. Den senaste gjordes 2025-05-18 03:21:44.

john holmes har fått 972 sökningar. Den senaste gjordes 2025-05-18 03:19:48.

tanzania har fått 1653 sökningar. Den senaste gjordes 2025-05-18 03:17:53.

e22 har fått 1319 sökningar. Den senaste gjordes 2025-05-18 03:17:25.

piron har fått 1400 sökningar. Den senaste gjordes 2025-05-18 03:14:24.

fred andersson har fått 1207 sökningar. Den senaste gjordes 2025-05-18 03:12:51.

Designed by: template world
Learning4sharing.nu
All Rights Reserved. 0.16 SEK

Logga in

Välkommen att redigera och skriva nya artiklar!

Ingent Konto?

Skaffa konto för att redigera och skapa nya ariklar Nytt Konto.

Ny Användare

Välkommen att redigera och skriva nya artiklar! Skapa konto nedan.


Ett verifieringsmail kommer att skickas till din E-post som du måste öppna och verifiera din E-post med

Lägg till artikel

Du är inte inloggad.

Logga In eller Skapa konto.