Neger
Innehåll- 1.Benämning av mörkhyade människor (kan uppfattas som stötande) - 2.Term för fotografer och ljussättare - 3. Kortspel1.Benämning av mörkhyade människor (kan uppfattas som stötande)
Neger och negress är benämningar på människor (av manligt respektive kvinnligt kön) med mörk hudfärg, och typiskt afrikanskt utseende. Ordet kommer ursprungligen från spanskans "negro" som betyder svart. Ordet har tidigare använts mer generellt men i takt med att det fått en mer negativ klang så har det utgått ur det offentliga språket. Vissa kan uppfatta ordet som stötande.
Mer politiskt korrekta alternativ kan vara svart, mörkhyad eller (i USA) afroamerikan. Valet av ord beror på hänsyn dels till den allmänna opinionen, dels till de omtalade själva. Inte sällan framkommer argumentet att det skulle vara OK att säga neger, bara man inte menar något illa med det.Till detta brukar fogas att mörkhyad är en klart bredare benämningar än neger, då det passar för bland andra aboriginer (el. australier), negrer, indier och vissa sydamerikaner.Vidare är inte alla afrikaner negrer.Resonemanget säger alltså att det inte finns någon synonym till neger.Ett exempel på dylik diskussion är till sajten Blågula Frågor. Felet med detta argument är att det inte tar hänsyn till vad de svarta själva tycker.
(kommentar: afroamerikan? det ordet kan ju knappast användas på andra negrer än de som är amerikanska medborgare. dessutom finns det ju afrikanska araber och afrikanska "vita" (boer). Skall även dessa kallas "afroamerikaner"? Låter jävligt dumt. Skippa ordet i texten, anser jag.)
Neger är ibland benämningen på en amerikansk bil med med dörrstolpe. Ofta var det dessa bilar de fattiga negrerna köpte.Att jämföras med den dyrare hardtop-karossen utan denna stolpe.
- saob:1/164/41869
- i första upplagan av Nordisk familjebok, elfte bandet, 1887
Se även
- negerboll
- negerkyss
- negerdunk
Även benämning på innevånare på ön Negros Oriental, dessa kallas lokalt nogro/negra. De är mer mörkhyade än övriga filippiner.
2.Term för fotografer och ljussättare
En neger är en svart ljusabsorberande platta som används vid fotografering eller film/videoinspelning. Den är avsedd att "suga upp" ljus med. Den är till för att minska det indirekta ljuset, det som inte kommer direkt från en ljuskälla, på fotoobjektet.
För att få motsatt effekt används stora vita frigolitskivor, ofta kallade "friggor".
Någon motsvarande "politiskt korrekt" term är ej känd.
Se vidare:
- Fotograf
- Ljussättare
3. Kortspel
Se Neger och president.Artikeln skriven 2009-01-20 av Learning4sharing
Inga kategorier för denna artikel än...Intresserad av fler artiklar?
KalligrafiUS Air Force
Labour
Utförsåkning
Raoul Hausmann
Kurt Schwitters
Balettdansare
Margot Fonteyn
Nils Sture