Mart Hällgren
Mart Hällgren, musiker, sångare, lärare (sök Allmusic, CDON, Projekt Runeberg, SLBA)Mart Hällgren är en av Sveriges mest kända 90-talspunkmusiker. Han var fram till år1997 frontfigur i De Lyckliga Kompisarna. Mart hade ett tag ett band kallat Total Egon där han spelade alla instrument själv. Mart är en mångsidig musiker som hanterar en mängd instrument. De som såg De Lyckliga Kompisarna uppträda på TV vet dock att han inte är någon höjdare på att mima.
Han har även hunnit avverka bandet Ubba och spelar numera i Greven & James.
Att han skulle vara den "mest kände" vet jag inte om jag håller med om, jag skulle klassa ett antal musiker från 70-talet som mer kända, även om de kanske inte är aktiva punkare nu. Menar du "nu aktiva" så skriv hellre ut det.Kristo
Läs först, tänk sedan, skriv sist.Observera användandet av "En av" och "90-talspunkmusiker"Väldigt få punkmusiker från 70talet (bortsett från Johan Johansson (KSMB och Blomgren från Troublemakers) hade något som helst med 90-tals punkscenen att göra.
Artikeln skriven 2009-01-17 av Learning4sharing
Inga kategorier för denna artikel än...Intresserad av fler artiklar?
Danne LevinSussie Persson
Kuken
Digitaliseringsbord
1937 års psalmbok
Vågrörelse
Anders Frostenson
Arkitekturmuseet
När juldagsmorgon glimmar