Liggande stolen
Innehåll- 1. AlgoritmLiggande stolen är en metod för att dividera tal. Den lärdes förr ut i matematikundervisningen under mellanstadiet eftersom den inte kräver att man håller så mycket i huvudet samtidigt. Man måste i stället skriva desto mer, varför den här metoden bara används i en övergångsfas. Därefter tillämpas s.k. kort division.
Kallas ibland stegen.
Jag tror att kort division är det man lär ut först numera. Stolen brukar dock dyka upp ändå i sexan, sjuan eller åttan. Liggande stolen är, enligt mig, bara ett av sätten man använder för få elever att hata matte.
Liggande stolen infördes någon gång under 1980-talet. Innan dess använde man trappan som är precis samma sak men placeringen av nämnare och täljare var annorlunda, nämnaren till vänster och täljaren till höger. Detta visade sig leda till problem eftersom talen då kom i omvänd ordning mot vad de gör i den vanliga enkla uppställningen täljare/nämnare.
Liggande stolen används inte bara på mellanstadiet, den dyker även upp senare under utbildningen vid division av polynom i gymnasiekursen Matematik E.
1. Algoritm
k1 k1, k2--------------t1 t2, t2 |n- n*k1 --- ----------d1 t2-n*k1---------- d2 t2 - b*k2------------0Så här har jag ritat i mina anteckningar från 4a i Sjötorpsskolan:
kvot _________________ täljare|nämnare|_______
/mattemutrof
Artikeln skriven 2009-01-16 av Learning4sharing
Inga kategorier för denna artikel än...Intresserad av fler artiklar?
TechnicolorPuolvasjöarna
Gáttekvárre
Joel
Jona
Mika
Stroke
STIM
Sävar