Koranen
Koranenär islams heliga skrift, och består av profeten Muhammeds uppenbarelser. Koranen är skriven på arabiska språket och översättningar räknas inte som helig skrift utan som tolkning av Koranen. Koranen består av 114 suror (kapitel) ordnade så att de längsta kommer först och de kortaste sist, med undantag för den korta första suran som är en central bön inom Islam. För de troende är Koranen Guds ord i bokstavlig bemärkelse, en kopia av en himmelsk bok "nedsänd" till Muhammed via uppenbarelser.Den viktigaste läropunkten i Koranen är strikt monoteism, polyteismen angrips häftigt och inte heller den kristna treenighetsläran godkänns som monoteistisk. Gud (arabiska: Allah) är herren och människan är hans tjänare, Gud är allhärskare, allvetande och gör vad han vill, men han är också barmhärtig, förbarmande och förlåtande. Gud har skapat världen, vilket bör leda människan till förundran och tacksamhet. Vid domens dag som ska föregås av naturkatastrofer, ska alla döda uppstå och dömas av Gud. De goda får komma till paradiset och de onda till helvetets eld.
Muhammed betecknas i Koranen som den siste i en lång rad med profeter som Gud sänt till människorna. Tidigare profeter återfinns i kristna och judars heliga skrifter. Därför anses judar och kristna ha del i uppenbarelsen även om den slutliga och fullkomliga uppenbarelsen har kommit via Muhammed. Själv gör Muhammed inte anspråk på att ha några övernaturliga krafter och avvisar bestämt önskemål om att han ska göra underverk.
Budskapet till människorna är att de ska ge sig i total underkastelse, islam, under Gud. Tron är viktig och innebär bl.a. annat att man håller Koranen för sann. De moraliska kraven uttrycks ofta i allmänna ordalag om att göra gott och vara rättskaffens. Mer konkreta krav är att tala sanning, vara försonlig, förlåta och ge allmosor. Koranen förbjuder också att man dricker vin och spelar hasardspel. Se även haram och halal.
Vid sidan om koranen finns haditherna som innehåller berättelser om vad Muhammed sagt och gjort. Tillsammans utgör dessa skrifter en grund för islams sharia-lagstiftning. Nedan finns länkar till platser där man kan söka vad koranen respektive haditherna har att säga om olika saker. En varning dock! Söker man på ord som "love" och "forgiveness" får man en bild. Söker man på ord som "thief and hand", "lashes" (piskslag) eller "marriage and age" får man en annan syn. Ordspråket "som man frågar får man svar" gäller alltså i högsta grad. Bäst är att läsa koranen och haditherna i bokform.
Länkar
- i första upplagan av Nordisk familjebok, åttonde bandet, 1884
Böcker:Koranens budskap (Koranen i svensk översättning med kommentarer) av Mohammed Knut Bernström, ISBN 91-7118-887-8,kolla fakta hos: Libris,kolla vem som har boken hos: LibraryThing.com,kolla priset hos: Adlibris,Bokus,Internetbokhandeln,bokfynd.nu,bokpris.com
./diskussion (Här diskuterar vi artikelns innehåll)
Artikeln skriven 2009-01-18 av Learning4sharing
Inga kategorier för denna artikel än...Intresserad av fler artiklar?
FinansutskottetFörsvarsutskottet
Utbildningsutskottet
Statsmakterna
Minister utan portfölj
Samordningsminister
Jämställdhetsminister
Barbro Holmberg
Leni Björklund