Svenska Akademien
Innehåll- 1.Akademien - 2.Musikgrupp1.Akademien
Svenska Akademien (http://www.svenskaakademien.se/) instiftades 5 april 1786 av Gustav III med syfte att stärka svenska språkets och litteraturens ställning. Förlagan var Franska akademin. Den franska akademins les Quarante, de fyrtio, blev i Sverige de aderton. Ledamöternas platser, de franska fåtöljerna, blev svenska stolar. Sedan år1660 höll nya ledamöter i Franska akademin inträdestal som äran av den de ersatte. Den seden har också anammats.
Akademien sitter till vardags i Börshuset i Stockholm/Gamla Stan. Akademien ger emellanåt ut ett informationsblad för att hålla allmänheten informerad om vad Akademien har för sig. Akademien har enligt tradition 18 ledamöter, eller stolar. Akademiens högtidsdag är den 20 december enligt Gustav III:s vilja. Omräknat från den julianska till den gregorianska kalendern var det Gustav II Adolfs födelsedag. Det är då en nyinvald ledamot talar över sin företrädare på stolen.
Priser och stipendier
- Nobelpriset i litteratur utdelas av Svenska Akademien
- Stora priset
- Kungliga priset
- Svenska Akademiens översättarpris
- Svenska Akademiens nordiska pris
- Svenska Akademiens tolkningspris
- Svenska Akademiens språkvårdspris
- Stiftelsen Natur och Kulturs översättarpris
- Svensklärarpriset
- Bellmanpriset
- Margit Påhlsons pris
- Karin Gierows pris
- Schückska priset
- Zibetska priset
- Svenska Akademiens gustavianska stipendium
- Stipendium ur Karin och Karl Ragnar Gierows donationsfond
- Axel Hirschs pris
- Svenska Akademiens teaterpris
- Carl Åkermarks stipendium
- Kallebergerstipendiet
- Kellgrenpriset
- Gerard Bonniers pris
- Doblougska priset
- Finlandspriset
Utgivning
- Svenska Akademiens ordlista (SAOL)
- Svenska Akademiens ordbok (SAOB)
- Litteraturbanken (planerat 2004)
Ledamöter
Förteckning över ledamöterna:
Aktuellt
- 21 jan 2004, uttalande i Sveriges Radio om Litteraturbanken
- 20 dec 2002 (22:20), från Yahoo: Englunds ljus tändes i Akademien
- 20 dec 2002 (22:20), från Svenska Dagbladet: Englunds ljus tändes i Akademien
- 20 dec 2002 (22:20), från Östgöta Correspondenten: Englunds ljus tändes i Akademien
- 20 dec 2002 (22:20), från Norrköpings Tidningar: Englunds ljus tändes i Akademien
- 20 dec 2002 (22:20), från Sydsvenskan: Peter Englunds tar plats i Akademien
- 20 dec 2002 (22:20), från Expressen: Peter Englund tog plats i Svenska Akademien
- 20 dec 2002 (22:20), från SVT: Peter Englund tar plats i Akademien
- 20 dec 2002 (20:23), från TV4: Englunds ljus tändes i Akademien
- 19 dec 2002 (15:27), från Svenska Akademien: Ny ledamot av Svenska Akademien
- 19 dec 2002 (15:27), från Svenska Akademien: Pris från Svenska Akademien till barn- och ungdomsförfattare
- 1786 Gustav III förläner vinsten från Post- och Inrikes Tidningar till Svenska Akademin
2.Musikgrupp
Svenska Akademien är även ett namn på en musikgrupp från Landskrona. Deras musik beskrivs ofta som en form av ragga/reggae på skånska. Se http://www.svenskaakademien.just.nu/ för mer info.
I från Svenska Akademiens hemsida
Sture Allén (d.y), DonCho och GeneralKnas har varit invalda i Svenska Akademien i drygt två år. Tillsammans skapar de en aning svårdefinierad musik.Lyssnare och recensenter verkar ha det lite svårt att kategorisera Svenska Akademien från Landskrona. Reggae, dancehall, ragga och hiphop har föreslagits av så väl P3 som Svenska Underjorden. Själva anser de sig vara en hybrid av de flesta olika stilar, med betoning på ragga och reggae. Facket svensk hiphop ställer de sig däremot utanför, även om den dialektala rappen har en betydande plats i alla spår.
Svenska Akademien kallas allt som oftast samhällskritiska och politiska. Samhällsreflekterande menar Akademien själva. Husguden Peps Persson gör sig ofta påmind i så väl leken med diftongerna som sättet att på ett rakt, men samtidigt underfundigt, sätt ge samhället ett par ordentliga käftsmällar.
Svenska Akademien har funnits i sin nuvarande form i drygt ett år. I oktober 2001 gavs 12" Snapphaneklanen ut av det nystartade skivbolaget DNM - Den Nya Medelklassen med distribution genom MNW. Här hittar man spåren Snapphaneklanen, Giriga Labbar och Sluta Stamma (feat. Ristobar). I januari 2002 släpptes en EP på CD med samma låtar remastrade plus ett bonusspår. Videon till låten Snapphaneklanen började samtidigt rotera på Z-TV och MTV.
Regionshyllningen Snapphaneklanen har under senhösten 2001 legat på P3s Sverige lista. Under sommaren och hösten har Svenska Akademien även framträtt vid flera festivaler däribland Storsjöyran i Östersund samt ett flertal andra utsålda konserter runt om i landet.
Artikeln skriven 2009-01-18 av Learning4sharing
Inga kategorier för denna artikel än...Intresserad av fler artiklar?
BengtGary Oldman
Kenny Bräck
Ronaldinho
Marie bebådelsedag
Fredrik I av Sverige
Heruler
Penetrera
Mjukporr