Start Logga In Skriv Artikel Om Oss
Vad söker du?
Allt om 'Databas'

Databas

En databas , eller databank som en äldre svensk term lyder, är en strukturerad samling av data (information, sifferuppgifter) som lagras och bearbetas med hjälp av dator. Databasens viktigaste kännetecken är dess struktur, vilket gör den närmare besläktad med icke-datoriserade kortkataloger och register än med ostrukturerad information i brev och ordbehandlingsfiler. Ytterligare ett viktigt kännetecken är fokus på datainnehållet snarare än på det program som används för att hantera informationen, vilket skiljer den generella databasen från filer skapade av ett kalkylprogram, bokföringsprogram eller ordbehandlingsprogram.

Termen databas avser alltså en viss datamängd, till exempel alla kundordrar och fakturor hos ett företag. För att kunna göra något med informationen en sådan databas krävs en programvara, en databashanterare (DBMS), även kallad databasmotor. Sådana finns av olika teoretisk konstruktion och av olika fabrikat. Med konstruktionen följer också ett programspråk eller en modell för hur data kan hanteras.

Den absolut vanligast förekommande konstruktionen är relationsdatabasen och programspråket SQL, där data lagras som dataposter (poster, rader) idatabastabeller. Varje post sägs bestå av ett antal datafält (fält, kolumner). En relationsdatabas kan bestå av flera tabeller. Varje post inom tabellen har samma uppsättning kolumner. Varje kolumn har ett namn och en datatyp.

En databas är i ABM-sammanhang en mängd av data som består av en eller flera filer som är strukturerade för snabb åtkomst och sökning.Termen används även i de fall då filerna endast omfattar de strukturer, tabeller, relationer eller annan typ av strukturell information som utgör grunden för hur data lagras.

Se även:

  • Databashistoria
  • Databasmotor
  • Databashanterare (DBMS)
  • Databasapplikation
  • Normaliseringsgrad

Svensk forskning och utveckling inom databasteknik har framför allt bedrivits av:

  • Mimer/Sysdeco/Upright, Uppsala
  • Tore Risch, nu professor vid Uppsala universitet, tidigare vid Hewlett-Packard och Linköpings universitet
  • Mikael Ronström, arkitekten bakom Ericsson NDB, runt vilket Ericsson Business Innovation grundade företaget Alzato, senare sålt till MySQL AB
  • MySQL, Stockholm

Mer om databaser kan man läsa i en svensk webbkurs:http://www.ida.liu.se/~tompa/databaser/.En hel databas kan teoretiskt sett lagras i en enda tabell. Det är mer praktiskt att med hjälp av tumregler eller normalformer dela upp i flera tabeller för att minska redundansen, dvs minska upprepad information. Helst ska en uppgift endast lagras på ett ställe.

Redigera?

Artikeln skriven 2009-01-17 av Learning4sharing

Inga kategorier för denna artikel än...

Vi behhöver hjälp att kategorisera våra artiklar. Kan du skriva ett nyckelord för denna artikel? Du kan skriva upp till 3 olika nyckelord för denna artikel, vi uppskattar din hjälp!

Skriv nyckelord som du tycker beskriver denna artikel på ett bra sätt. Du kan ange 3 olika nyckelord för denna artikel, max 20 tecken per nyckelord.

  1. Lägg till fler
    Skriv in svaret på frågan: 2+2

Intresserad av fler artiklar?

Skrivare
Programvara
Soloartist
Mask
Protokoll
RFC
Cover
SVT
Moderata samlingspartiet

Senaste sökningarna

bilregistret har fått 1815 sökningar. Den senaste gjordes 2025-01-21 00:12:15.

haj har fått 1639 sökningar. Den senaste gjordes 2025-01-21 00:12:05.

verken har fått 1292 sökningar. Den senaste gjordes 2025-01-21 00:11:24.

TV4 Mitt har fått 1436 sökningar. Den senaste gjordes 2025-01-21 00:09:07.

domstol har fått 1630 sökningar. Den senaste gjordes 2025-01-21 00:08:55.

relationsmarknadsföring har fått 1271 sökningar. Den senaste gjordes 2025-01-21 00:07:48.

tunnelbana har fått 1626 sökningar. Den senaste gjordes 2025-01-21 00:07:10.

klas lund har fått 1393 sökningar. Den senaste gjordes 2025-01-21 00:06:49.

bogesund har fått 1344 sökningar. Den senaste gjordes 2025-01-21 00:06:04.

bathory har fått 1430 sökningar. Den senaste gjordes 2025-01-21 00:05:35.

35 har fått 1717 sökningar. Den senaste gjordes 2025-01-21 00:04:54.

påsar har fått 1193 sökningar. Den senaste gjordes 2025-01-21 00:04:45.

Designed by: template world
Learning4sharing.nu
All Rights Reserved. 0.13 SEK

Logga in

Välkommen att redigera och skriva nya artiklar!

Ingent Konto?

Skaffa konto för att redigera och skapa nya ariklar Nytt Konto.

Ny Användare

Välkommen att redigera och skriva nya artiklar! Skapa konto nedan.


Ett verifieringsmail kommer att skickas till din E-post som du måste öppna och verifiera din E-post med

Lägg till artikel

Du är inte inloggad.

Logga In eller Skapa konto.