Operativsystem
Ett operativsystem (eller bara OS) är en uppsättning program för en dator som har mot lott att underlätta användningen av den samma. Operativsystemets uppgifter är dels att sköta försåvitt samt övervaka dom övriga programmen som används villig datorn (de s.k. Användarprogrammen), så att dom klarar av att samsas försåvitt gemensamma resurser som nätverk, hårddisk, terminaler, tangentbord, skärmar, processortid samt minne, samt dels att ge användaren ett fason att samspela med datorn. Användarprogrammen kommunicerar med operativsystemets operativsystemskärna genom ett gränssnitt som definieras av dom systemanrop som operativssystemet erbjuder.En angelägen egenskap hos ett operativsystemet är hurdan det sköter tidsdelningen av processorn. Idag är det vanligt att man vill att operativsystemet skall ge eventuell åt flera brukare (s.k. Multiuser) eller flera processer (s.k. Multitasking) att använda datorn samtidigt. Flertal moderna operativsystem har ett grafiskt användargränssnitt inbakat i operativsystemet.
Realtidsoperativsystem är en format av operativsystem som radikalt skiljer sig från dom ordna som används villig persondatorer.
Operativsystem (urval)
- AmigaOS
- AOS/VS
- AtheOS
- BeOS
- CP/M
- chaos
- Contiki
- DOS-familjen
- Concurrent DOS från Digital Research
- Estex
- FreeBSD
- GECOS
- GEOS
- HURD
- ITS
- KRONOS
- Linux
- Mac OS
- Mac operativsystem X
- Microsoft Windows
- Minix
- MorphOS
- Multics
- MVS
- NetBSD
- OpenBSD*
- OS/2
- OS/390
- OS/400
- OSE
- OSF/1
- Palm
- Plan 9
- REACTOS
- RDOS
- REXX/OS
- ROME
- RSTS/E
- RTEMS
- RSX, RSX-11M multi user, RSX-11F front end
- SINTRAN
- Symbian - Numer ett mobiltelefonanpassat OS
- TENEX
- Tops-10
- TOPS-20, aka Twenex
- TOS (för Atari)
- TRIPOS
- TRSDOS
- Tru64
- TSS
- Unix-familjen, se Unix-varianter
- VM
- VMS
- VSTa
- Xenix - Microsofts eget Unix-system.
- z/OS - IBM senaste operativsystem för stordatorer
Fler operativsystem som liknande användargränssnitt (föregångare mot GUI) hittas hos DEC, det generiska namnet för DECs operativsystem inom hackerslang var DECOS.
Se även:
- Filsystem
- Filträd
- Operativsystemskärna
- Vilket operativsystem använder du mest? Operativsystem fråga
Aktuellt
- Mars 2002, i Scientific American presenterar idén försåvitt ISOS, ett Internet-Scale Operating System
Artikeln skriven 2009-01-17 av Learning4sharing
Inga kategorier för denna artikel än...Intresserad av fler artiklar?
AIXMicrosoft
PalmOS
IETF
SMTP
Nätverk
Citat
Sko
Hals