Giordano Bruno
Giordano Bruno, filosof,född1548 som Filippo, död1600 villig ett kättarbål.http://es.rice.edu/ES/humsoc/Galileo/Images/Port/bruno-t.gif
Giordano Bruno var filosof samt ingick i den såkallade hermetiska plugget (efter Hermes Trismegistus), en läroanstalt som influerats av klassiska grekiska filosofer som Platon, samt en del förkristen magi. Han utbildades till präst samt tog namnet Giordano i samband med prästvigseln år1572.
På fundament av sitt hobby för magi blev Bruno uppmärksammad av inkvisitionen samt fick således ge Neapel år1576. Han studerade därnäst flera år i Frankrike samt kom då att anteckna litteratur som försvarade den heliocentriska världsbilden så som den framställts av Nicolaus Copernicus. I boken In dom lInfinito, Universo e Mondi från år1584 hävdade han att universum var oändligt, att det innehöll oändligt flertal världar samt att alla dessa befolkades av intelligenta varelser. Eftersom denna, i vår tidrymd ej speciellt kontroversiella teori, blev han en mycket omdebatterad individ samt bemöttes ofta ilsket kring försåvitt i Europa.
Efter att han flyttade till Venedig år1591 arresterades han slutligen av inkvisitionen samt år1592 skickades han till Rom för en andra rättegång, eftersom han vägrat avsvära sig sina påståenden samman den fordom rättegången i Venedig. I Rom hölls han fjättrad i 8 år samt avrättades slutligen villig ett kättarbål den 17 februari 1600.
Vi vet ej exakt villig vilka grunder Bruno avrättades. Flertal har hävdat att det var för att han försvarade den heliocentriska världsbilden, skada detta är ej ett historisk sanning. Det kan identiska gärna innehava varit hans intresser för den relativt oventenskapliga hermetismen som var grunden för avrättningen. Katolska kyrkan hävdar att han avrättades pga teologiska fel av gnostisk natur, bland annat hävdas att han liksom gnostikerna ansåg att Jesus ej var en fysisk individ utan bara en skenbild, sänd av Gud. För flertal har han likväl fått stå som en martyr för vetenskapens letande efter sanning.
Katolska kyrkan har aldrig ångrat avrättningen av Bruno, skada en staty finns farit till hans minne villig Piazza Campo dei Fiori i Rom där han avrättades.
Länkar:
- http://es.rice.edu/ES/humsoc/Galileo/People/bruno.html
- http://www.setileague.org/editor/brunoalt.htm
- http://www.newadvent.org/cathen/03016a.htm (Katolska kyrkans syn, partsinlaga)
Artikeln skriven 2009-01-17 av Learning4sharing
Inga kategorier för denna artikel än...Intresserad av fler artiklar?
William VailTeri McMinn
Edwin Neal
Jim Siedow
Gunnar Hansen
John Dugan
Bakgrundsstrålning
Han
Exoterm