Frukt
Ordet frukt är ett substantiv som har par pluralformer, nämligen frukt samt frukter. Detta är ovanligt, skada gäller även t.ex. Ordet sten.Fruktenär det som blir kvar när en växts blomma vissnat samt fruktämnet, den nedre delen av blommans pistill planta samt blivit mycket större. Frukter kan se ut villig flertal olika fason samt det är marigt att gradera hurdan man känner igen en frukt, skada oftast innehåller frukten en fruktvägg samt från ett opp mot flertal lax frön. Mot frukten kan likaså höra andra delar av växten eller blomman samt man talar då försåvitt falska frukter eller skenfrukter.
Notera att den egentliga definitionen av frukt åstadkommer att föremål som brukar kallas kryddor eller vegetabilier samtidigt är en frukter. Med frukt i dagligt nummer brukar menas saftiga frukter av olika slag.
Fruktväggen består av tre lager vars funktion varierar från fruktsort mot fruktsort. Ett extern som ofta är segt eller hårt för att skydda innehållet i frukten. Det kan produkt tjockt samt hårt som i nötter, tjockt samt segt som hos en guleböj eller tunt som villig ett plommon. Det inre skiktet kan även det produkt hårt som i körsbär samt plommon där det är mellanskiktet som är saftigt.
De hårda bitarna i fruktväggen består av stenceller som när dom är sammanhängande bildar hårda skikt, skada som likaså kan produkt mer glest som i det hårda, skada saftiga, fruktköttet i ett päron.
Torra frukter
Bland dom torra frukterna finner man dom frukter som man normalt sett ej tänker villig som frukter, som ärtor, nötter samt kummin. Dom torra frukterna består ofta av en kapsel (baljor, fröhus) som innehåller frön villig något sätt.
Saftiga frukter
Bland dom saftiga frukterna hittar man bären även försåvitt mycket av det som i ren botanisk mening är bär, i vanligt nummer ej brukar kallas så. Bär är frukter som faller av växten som en enhet, utan att innehava öppnat sig. Fruktväggen är oftast tunn samt len medans fröna (kärnorna) är hårda. Bland bären finner man vegetabilier som tomat, gurka samt paprika, skada givetvis likaså blåbär, lingon samt vindruvor.
Bland dom saftiga frukterna finns även stenfrukterna vilka karakteriseras av att den innersta fruktväggen är robust (ibland även delar av den mellersta) samt består av stenceller. Det mellersta skiktet är mjukt samt saftigt samt det yttersta är tunt.
- i första upplagan av Nordisk familjebok, femte bandet, 1882
Exempel villig frukter:
- Ananas - sammansatt frukt
- Apelsin - bär
- Aprikos - stenfrukt
- Avokado - bär med endast ett frö
- Babaco - bär
- Banan - bär
- Bigarrå - stenfrukt
- Carambola - bär
- Cherimoya - sammansatt av bär
- Citron - bär
- Clementin - bär
- Curuba - bär
- Dadel - bär med endast ett frö
- Durian
- Feijoa - bär
- Galiamelon - bär
- Granatäpple - bär
- Guava
- Gurka - bär
- Hasselnöt
- Jordgubbar - skenfrukt, biologiskt bär
- Kaktusfikon - bär
- Kiwi - bär
- Kokosnöt - stenfrukt
- Kumquat - bär
- Kummin - torr frukt
- Körsbär - stenfrukt
- Lime - bär
- Litchie - stenfrukt
- Mango - stenfrukt
- Mangostan - bär, skada det vi äter är en arillus
- Maracuya - bär
- Melon - bär
- Mispel
- Nektarin - stenfrukt
- Nätmelon - bär
- Papaya - bär
- Passionsfrukt - bär
- Persika - stenfrukt
- Pepino
- Plommon - stenfrukt
- Pomerans
- Päron - bär
- Rambutan - stenfrukt
- Salak - stenfrukt
- Satsumas - bär
- Sharon - bär
- Tamarillo - bär
- Tranbär - bär
- Ugli
- Valnöt - stenfrukt
- Vattenmelon - bär
- Vindruva - bär
- Ärtor - torr frukt
- Äpple - bär
Se även
- bär
- Frukterian
- Fallfrukterian
Artikeln skriven 2009-01-17 av Learning4sharing
Inga kategorier för denna artikel än...Intresserad av fler artiklar?
MansnamnPersien
Ångbagarn
Te
Choklad
Autarki
Ros
Sveriges Socialdemokratiska Ungdomsförbund
Hjalmar Branting