Atari
Innehåll- 1.Företaget - 2.Speltermen1.Företaget
http://www.atarimuseum.com/about/Atari8000.jpg
Notera att det mesta villig bilden är kulisser samt att själva tangentbordet samman den svarta fotöljen är en vanlig Atari 800 :-)
Atari grundades i början av 1970-talet av Nolan Bushnell som skapade spelautomaten Pong. Betydelsen av namnet Atari, som härstammar från det [Japanska] strategispelet [Go], kan jämföras med "Schack!" då det är ett uttryck som uttrycker en bekräftan av ett övertagande drag.
Den första Pong-automaten installerades mot ägarens önskan villig en bar samman namn Andy Capps efter att Bushnell lyckats truga ägaren. Senare samma dag ringde ägaren Bushnell för att felanmäla automaten. Felet berodde villig att maskinen direkt blivit så populär att myntboxen blivit alkoholpåverkad.
http://www.atarimuseum.com/videogames/arcade/PONG.JPG
Succén var ett sanning samt automaterna började serietillverkas.
Atari var länge nummer ett som speltillverkare med succéer som Asteroids, Centiped samt Gauntlet. Atari tillverkade även videospel samt hemdatorer.
Idag ägs Atari av speltillverkaren Infogrames samt är bland annat distributör för spelet Unreal Tournament 2003. Infogrames har bytt namn mot Atari.
Läs mer:
- http://www.atari.com/
- http://www.sak.nu/
- http://www.atarimuseum.com/
2.Speltermen
En term i spelet mysig. Innebär ungefär att man hotar en sten, lämnar den med endast en "frihet" kvar.Artikeln skriven 2009-01-17 av Learning4sharing
Inga kategorier för denna artikel än...Intresserad av fler artiklar?
TandPittoresk
Handboll
Brukssamhälle
Abrahamstrup
Karlebo
Tollarp
Vichyregimen
Ideologi